Japon Akita İnu Özellikleri

Japon akita inu ırkın kökeni Japonya’nın Honshu adasındaki Akita bölgesidir.Adları buradan gelir.Karakterleri ve genetik saflıkları adadan ayılmadıkları için korunabilmiştir.Japon imparatorunun koruma köpeği görevi yapmışlardır,günümüzde Japonya’nın sembol hayvanlarından biridir.Bu köpeğin küçük heykelcikleri sağlığın da sembolü sayılmaktadır.II.Dünya savaşı sırasında ilk olarak Amerika’ya götürülmüş ve oradan bütün dünyaya yayılmıştır.

japon akita inu

japon akita inu

İhtiyaç duydukları egzersiz karşılanabilirse apartman hayatına adapte olabilirler. Ev içinde de oldukça hareketli olmalarına rağmen
her zaman egzersiz ihtiyacı duyarlar.Vücutları sağlam kuvvetli ve güel bir görünüme sahiptir,bazen hırçın olablirler.

Dikkatli,duygulu,zeki ve genel olarak uysaldırlar.Kısa tüyleri kalındır,telli bir fırça kullanılarak sık sık fırçalanmaları gerekir,zorunda kalınmadıkça yıkanmamalıdırlar.

Yıkanmak su geçirmez tüylerine zarar verir,yıl içinde 2 kez tüy değiştirirler.Bu ırk köpekler ailelerine karşı sevecen ve dikkatlidir ancak bazen başlarına buyruk davranabilirler.Yavruluk dönemlerinde eğitilmeli ve eğitimde ısrar edilmelidir.

Akita İnu’ lar oldukça iyi koruma köpekleridirler ve son derece güvenilir arkadaş olabilirler.Diğer köpekler ve hayvanlara karşı soğukturlar,başka hayvanların bulunduğu ortamlarda tasmasız dolaştırılmamalıdırlar.Kendi ailelerinden olmayan çocuklar karşı dikkatli ve çekingendirler kendi ailelerindeki çocuklara karşı ise töleranslıdırlar.

Yemek konusunda bazen hırçınlaşabilirler eğitim ile bunun önüne geçilebilir.İtaat eğitimine özen gösterilmelidir.
Bu köpekler aileleri ile vakit geçirmeyi severler,ses tonları farklıdır ancak fazla havlamazlar.

Büyük avlarda kullanılan bu köpekler geçmişte dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır,günümüzde Japon hükümeti dövüşleri yasaklamıştır artık kişisel koruma köpeği olarak karşımıza çıkarlar.

Japon Akita inu nasıl bir köpektir?

Akita Özellikleri karakteri açısından son derece sakin bir formdadır.Başına buyruk takılma huyları vardır.Ailesine karşı dikkat içersindedir.Yavru aldığınız bu köpeği eğitmekte zorlanabilirsiniz o nedenle inatçı bir şekilde hareket etmeniz gerekir.Çok iyi bir koruma köpeği olma özelliği taşımaktadır.

özellikleri arasında en önemli dikkat çeken özelliğide budur zaten.Diğer köpeklerle araları hiç yoktur o nedenle anlaşamazlar.Diğer hayvanların olduğu yerde kesinlikle serbest bırakılmaması gerekir.Ailesi içersindeki çocuklarla arası iyi olsada aile dışındaki çocuklara karşı ise tolerans sağlamaz.

Eğer böyle bir durum olursa Akita ısırır.Yemek problemi yaşayabilir.Eğitim verilerek bu problemi çözebilirsiniz.İtaat konusunda çok kolay sıkılabilen bir ırk olduğu için ısrarcı olmakta fayda vardır.

Akita  Havlar mı?

akita değişik bir ses tonu vardır ama çok nadir havlarlar genelde havlamazlar.Japon kişiler ailelerini bu köpeklere emanet bırakırlar.